Csecsemőkori hasfájás
Fáj a pici hasa
A babák nagy része szenved a csecsemőkori hasfájástól, más néven kólikától. Ez általában a második illetve harmadik hónapban megszűnik. Mégis megkeserítheti a baba és a mama mindennapjait is, hiszen egy-egy hasfájós rohamnál a baba órákon át velőtrázóan tud sírni.
A tipikus hasfájós csecsemők ettől szinte egész nap szenvednek, a mélypont általában a kora délutáni és esti időszak lehet.
Tünetei
A csecsemő behajlított térdeit felhúzza, hasa feszes, kezeit ökölbe szorítja. Sokszor akár sikítva sír, arca teljesen kivörösödik. Ez eltarthat órákig, általában kisebb megszakításokkal.
Mit tehetünk?
Ha a babánk hasfájós, nem tűnik egyszerű feladatnak, hogy ezt az időszakot megértéssel, türelemmel áthidaljuk. Hiszen az anyuka is egyre fáradtabb és kialvatlanabb, a sírás gyakran végtelennek tűnik. Ám higgyük el, szeretettel és gondoskodással javíthatunk a helyzeten.
A csecsemőt etetés után mindig türelmesen, jól büfiztesük meg, hiszen pocakja a lenyelt levegő miatt is fájhat. Hiszen a babák nem tudnak még hibátlanul étkezni, így többször is levegőt nyelhetnek.
Próbáljuk egy kicsit, óvatosan tornáztatni a kisbabát, hátha a bélgázok kínozzák. A csecsemő lábait lassan, finoman hajlítsuk be és toljuk a pocakjához, majd nyújtsuk ki. Így megkönnyítjük a bélgázok továbbhaladását és így a pukizást.
Gyógyszertárakban kapható édesköménytea is, amely ugyancsak segít a bélgázproblémáknál. A kisbabával mindennap lehet itatni és így segíteni neki.
De egyéb görcsoldó cseppek is beszerezhetőek a gyógyszertárakban. Ezekről azonban feltétlenül kérje ki orvosa tanácsát.
Házi megoldásként említhetjük még, a hasi masszázs alkalmazását. Ez is görcsoldó valamint nyugtató hatású a csecsemő számára. A masszázst elsajátíthatjuk tanfolyamon, de bizonyos fogások különböző tájékoztató füzetekben is szerepelnek.
Sokat segíthet, ha kellemes zenére, ritmikusan ringatjuk a babát vagy sétálunk vele. Természetesen ez sem könnyű feladat, amikor a kisded teljes hangerővel kiáltja fülünkbe, hogy mennyire szenved.
De sokszor ajánlják egymásnak anyukák, hogy figyeljenek oda mit esznek és isznak. Nem ajánlják a szénsavas üdítők vagy sok tejtermék fogyasztását. Sokszor tiltólistára kerülnek ilyenkor az erős fűszerek vagy a puffasztó ételek, mint a bab vagy a k betűvel kezdődő zöldségek. Vannak, akik bizonyos gyümölcsök kiiktatását is javasolják az étrendből.