Terhesség hétről-hétre
1-4 hét
Megtörténik a fogamzás, ami akkor jön létre, amikor a partner ondója a petesejtet megtermékenyíti. A megtermékenyített petesejt osztódni kezd, kialakul az embrió, amiből végül baba lesz. A negyedik héten már a terhességi teszt is pozitív lesz. Fáradékonyabbak és érzékenyebbek lehetünk.
5. hét
Szabad szemmel még alig látható az embrió, de a gerincoszlop és az agy kifejlődése már megkezdődött. Az embrió 4 mm hosszú. Sokan már ilyenkor is észlelnek korai tüneteket. Ilyen például mellünk megduzzadása és érzékenyebbé válása. Furcsa, fémes íz a szájban, ami jelentheti, hogy bizonyos ételeket és italokat már nem kíván a szervezetünk. Hányinger vagy hányás és sűrű vizelési inger.
6. hét
Ilyenkor már többször fordulhat elő rosszullét vagy ájulás, főként ha sokat állunk vagy tömeg vesz minket körül. Ha sexet nem kívánjuk ne aggódjunk, a második trimeszter majd kárpótol minket.
A babát most már magzatnak hívják. Kezd kifejlődni a tüdeje, karjai és lábai nőnek. A magzat kb. 1,25 cm hosszú.
8-9. hét
A terhességet ilyenkor már rendszeresen figyelemmel kell követni. Terhesgondozás alatt minden esetben megnézik a súlyunkat a vizeletünket. Megnőhet a hüvelyváladék mennyisége és testünk változása is egyre szembetűnőbb.
A baba szíve már verni kezd, összes főbb szerve kialakult már. A szemet takaró bőrréteg kettéválik és szemhéjjá alakul. Már mozogni és rúgni kezd, bár még kicsi ahhoz, hogy ezt megérezzük.
10. hét
Méhünk már megnagyobodott, ezért inkább bővebb ruhákban érezzük magunkat jól. A testünkben áramló vér mennyisége is megnőtt, így többször van melegünk.
Babánk már 5 g súlyú és kb. 4,5 cm hosszú. Megjelnik a fülkagyló kezdeménye. Ujjai is már tisztán láthatóak, bár még hártya feszül közöttük.
11.hét
Az állandó fáradság kezd enyhülni és a kezdeti panaszok is elmúlnak. Érdeklődhetünk a szülésfelkészítő tanfolyamok indulásáról.
A magzat már kb. 10 g és 5,5 cm. Az összes főbb szerve kifejlődött már, ezért a rubeola kivételével biztonságban a fertőzésektől. Sőt kifejlődtek már a külső nem szervek is.
12. hét
A bekövetkező súlygyarapodás egynegyede mostantól a 20. hétig jelentkezik. Hasunk elkezd láthatóan nőni. A vetélés esélye folyamatossan csökken.
A magzat kb. 6,5 cm és 20 g. Mellkasa már fel- le mozgást végez, a légzést gyakorolja. Elkezdenek nőni a körmei. Szopja az ujját és gyakran magzatvizet nyel, amitől csuklik.
13. hét
Üdvözlünk a második trimeszterben, amikor már igen energikusan készülődünk a szülővé válásra. Vonjuk be az apukát is.
A baba kb. 7,5 cm és 30 g. Fejlődik a csontozat, a fogak is a helyükre kerülnek. A máj, lép és csontvelő is megkezdte működését.
14. hét
Mellbimbónk besötétedik, méhünk kb. grapefruit nagyságú.
A baba kb. 9 cm és 60 g. Reagál a külső ingerekre, elfordul ha a szülész a hasunkat tapogatja. Már tudja ráncolni a szemöldökét is.
15. hét
Szívünk teljesítménye 20 % megnőtt, hogy a baba oxigénellátását biztosítani tudja.
A magzat kb. 12 cm és 100 g. Haj sűrűbb lesz, megjelenik a szempilla és a szemöldök is. A magzat már jól hall, így hallhatja szívünk verését, hangukat, sőt gyomrunk korgását is.
16. hét
Általában ilyenkor érezzük először, hogy babánk megmozdul. A has középvonalában megjelenhet egy sötét csík, de ez szülés után eltűnik.
A baba már kb 16 cm és 135 g. Ultrahangos vizsgálat már meg tudja állapítani a baba nemét. Testét finom, pihés szörzet borítja.
17. hét
A baba ízlelőbimbói kifejlődtek, ezért meg tudja különböztetni az édes és nem édes ízt. Valamennyi végtagja, a bőr és az izomzat is kialakult. Kb. 18 cm és 185 g súlyú.
Megjelenhetnek a terhességi csíkok. Ideje elgondolkoznunk, hogy meddig szeretnénk dolgozni. Szokásos ruháinkat lecserélhetjük kismamaruhákra.
18. hét
Az alvás egyre nehezebbé válhat testünk változása miatt. Könyebbé tehetjük, ha körbepárnázzuk magunkat. Érdemes már a nevek között válogatnunk.
A baba kb. 235 g és 21 cm. Borzasztóan aktív, főleg váratlan hang hatására. Bőre még ráncos, hiszen nem kezdte még el a zsír raktározását.
19. hét
Már nem csak hasunkon, hanem fenekünkön, csípőnkön is megjelenik a felesleg. Érdemes beiratkoznunk terhestornára, ami sokat segít, hogy megnövekedett súlyunk ne okozzon kellemetlenségeket. ( pl. hátfájást)
A magzat már kb. 23 cm és 285 g. Az eddigi gyors növekedés lelassul.